8 rzeczy, które warto wiedzieć, jeśli zdiagnozowano u ciebie trądzik różowaty

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie trądzik różowaty, możesz zrobić wiele, aby złagodzić dyskomfort i zapobiec zaostrzeniom.

Czy niedawno zdiagnozowano u Ciebie trądzik różowaty? Jeśli tak, być może zastanawiasz się, co robić dalej. Oto 8 wskazówek, których dermatolodzy udzielają swoim pacjentom z trądzikiem różowatym, aby pomóc im kontrolować ten stan i czuć się bardziej komfortowo.

 1. Zwróć uwagę na swoje oczy. Jeśli nie robisz nic innego, zrób to! Zwracaj uwagę na oznaki podrażnionych lub zaczerwienionych oczu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podrażnienia lub inne problemy z oczami, natychmiast skontaktuj się z dermatologiem lub okulistą.
  Jest to ważne, ponieważ u ponad połowy osób cierpiących na trądzik różowaty w pewnym momencie pojawiają się problemy z oczami. Leczenie problemów z oczami spowodowanych trądzikiem różowatym może zapobiec rozwojowi problemów ze wzrokiem.
 2. Dowiedz się, co wywołuje trądzik różowaty. Wiele codziennych zdarzeń, takich jak przegrzanie się lub stres, może spowodować zaostrzenie trądziku różowatego. Wszystko, co powoduje zaostrzenie trądziku różowatego, nazywane jest czynnikiem wyzwalającym.
  Chociaż istnieje wiele czynników wyzwalających trądzik różowaty, to, co wywołuje trądzik różowaty u jednej osoby, może nie być czynnikiem wyzwalającym u Ciebie. Ważne jest, by dowiedzieć się, co wywołuje Twój trądzik różowaty. Unikanie czynników wyzwalających może pomóc Ci uniknąć zaostrzeń.
  Przewodnik, który krok po kroku pomoże Ci odkryć czynniki wywołujące trądzik różowaty, znajdziesz na stronie: Czynniki, które mogą być przyczyną zaostrzeń trądziku różowatego

 3. Bądź delikatny dla swojej skóry. Trądzik różowaty może uczynić Twoją skórę niezwykle wrażliwą. Twoja skóra może odczuwać dyskomfort, jeśli myjesz twarz ściereczką, używasz produktów do pielęgnacji skóry zawierających substancje zapachowe lub ściągające, a nawet wychodzisz na zewnątrz bez zastosowania kremu z filtrem przeciwsłonecznym.
  Jak pielęgnować skórę skłonną do trądziku różowatego, dowiesz się na stronie 6 porad dotyczących pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym, które dermatolodzy przekazują swoim pacjentom
 4. Chroń skórę przed słońcem. Już kilka minut spędzonych na słońcu może spowodować zaostrzenie trądziku różowatego. Ochrona skóry przed słońcem może zapobiegać takim zaostrzeniom. O tym, jak chronić skórę przed słońcem, dowiesz się na stronie: Jak zapobiegać zaostrzeniom trądziku różowatego?
 5. Starannie dobieraj kosmetyki do makijażu. Czasami makijaż może powodować zaostrzenie trądziku różowatego. O tym, jak wybierać kosmetyki do makijażu odpowiednie dla trądziku różowatego, dowiesz się na stronie: How to prevent rosacea flare-ups. Przewiń w dół do sekcji "Stosowanie makijażu przyjaznego dla osób z trądzikiem różowatym".
 6. Zrozum, że zaostrzenia mogą się zdarzyć i są często nieoczekiwane. Nawet jeśli leczysz trądzik różowaty i robisz wszystko, co w twojej mocy, by uniknąć czynników wywołujących, może on nieoczekiwanie wystąpić.
  Z zaostrzeniem zwykle łatwiej sobie poradzić, jeśli zachowasz spokój (stres może być czynnikiem wyzwalającym) i będziesz postępować zgodnie z zaleceniami dermatologa dotyczącymi leczenia zaostrzenia.
 7. W leczeniu trądziku różowatego współpracuj z dermatologiem z certyfikatem. Leczenie trądziku różowatego może zapobiec jego pogłębieniu. Leczenie może również pomóc w złagodzeniu zaostrzenia.
  Spotykając się w sprawie trądziku różowatego z dermatologiem z certyfikatem, możesz otrzymać fachową opiekę. Jeśli dermatolog jest certyfikowany przez komisję, po jego nazwisku zobaczysz litery FAAD.
 8. Zanotuj pytania, które chcesz zadać podczas następnej wizyty u dermatologa. Pomiędzy wizytami mogą przychodzić Ci do głowy pytania dotyczące trądziku różowatego. Jeśli tak się stanie, zanotuj je, abyś mogła je zadać podczas następnej wizyty u dermatologa.
  Im więcej fachowych porad uzyskasz, tym lepiej będziesz w stanie poradzić sobie z trądzikiem różowatym.

Dermatolog z certyfikatem to ekspert w dziedzinie trądziku różowatego

Trądzik różowaty jest jednym z najczęstszych schorzeń leczonych przez dermatologów.

Widząc dermatologa z certyfikatem, wiesz, że spotykasz się z lekarzem, który przeszedł specjalistyczne szkolenie w zakresie diagnozowania i leczenia trądziku różowatego.

Dermatolodzy z certyfikatem są również naukowcami prowadzącymi wiele badań, które pomagają nam dowiedzieć się więcej o tym schorzeniu.

Dermatologa z certyfikatem można znaleźć pod adresem: Znajdź dermatologa

Dodatkowe powiązane informacje

 • 6 porad dotyczących pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym, które dermatolodzy przekazują swoim pacjentom
 • Czy trzeba leczyć trądzik różowaty?

Obraz: Getty Images

References
Crawford GH, Pelle MT, et al. "Rosacea: I. Etiologia, patogeneza i klasyfikacja podtypów." J Am Acad Dermatol 2004;51:327-41).

Pelle MT. "Rosacea." In: Wolff K, Goldsmith LA, et al. Fitzpatrick's Dermatology in General Medicine (seventh edition). McGraw Hill Medical, New York, 2008: 703-9.

Pelle MT, Glen H. Crawford GH, et al. "Rosacea: II. Terapia." J Am Acad Dermatol 2004;51:499-512.

Zip C. "The role of skin care in optimizing treatment of acne and rosacea." Skin Therapy Lett. 2017;22(3):5-7.

#