Ciekawostki o włosach. 15 faktów o włosach, których nie znałaś.

Co wiesz o swoich włosach? Co dzieje się z Twoimi włosami, kiedy nie patrzysz? Niektóre fakty o włosach mogą Cię zaskoczyć, a inne zadziwić. Dziś zdradzimy Ci sekrety Twoich włosów. Przyjrzyj się bliżej szczegółom.

Trochę o włosach

Niewiele wiedziałam o włosach. Szampon, odżywka i maska były wszystkim, co mnie interesowało. Nie wiedziałam zbyt wiele o strukturze włosa, o tym jak działa i jakie składniki są niezbędne do utrzymania go w dobrej kondycji. Ta wiedza pomogła mi osiągnąć naturalnie lśniące włosy i je zagęścić. Gwarantuję, że dziś nie będzie nudy, naukowego bełkotu, ani pseudo ciekawostek.

Sprawdź również: Salon fryzjerski - krok po kroku

kobiety

Ciekawe fakty o włosach

 1. Każdy człowiek ma od 100 000 do 150 000 włosów.
 2. Włosy składają się w 80%-85% z keratyny, 10% z wody, a resztę stanowią pigmenty, oleje i minerały. Dlatego też podkreślam jak ważne jest dostarczanie włosom keratyny, która jest ich głównym budulcem.
 3. Drut miedziany o tej samej średnicy jest mniej wytrzymały niż zdrowy, gruby włos. Może on wytrzymać obciążenie 200-250 gramów. Choć opowieść Ruszpunki wydawała się nieco naciągana, jej warkocz rzeczywiście mógł utrzymać księcia! Włosy mogą utrzymać ponad 2 tony, jeżeli każdy włos waży 250 g.
 4. Włosy blond są zazwyczaj cieńsze, ale mają większą objętość. Ciemne włosy są grubsze niż brunetki, a brunetki mają mniejszą objętość.
 5. Azjaci mają najszybszy wzrost włosów, a Afrykanie najwolniejszy. Europejczycy plasują się gdzieś pośrodku.
 6. Około 4% populacji stanowią rudzielce. Reszta rudych jest wynikiem farbowania.
 7. Włosy mogą się rozciągać! Bez powodowania uszkodzeń, każdy włos można rozciągnąć do 10% jego długości. Suche włosy są bardziej elastyczne niż mokre. Włosy, które są uszkodzone mogą rozciągać się dalej, ale ryzykują dalsze uszkodzenia i łamanie się włosów.
 8. Podcinanie włosów nie sprawi, że będą one rosły szybciej.
 9. Każdego dnia tracimy około 100 włosów. Jest to zjawisko naturalne i nie ma powodu do niepokoju, o ile się nie nasila.
 10. Greckie słowo thrikhos oznacza włosy. Od tego słowa pochodzi nazwa dziedziny, jaką jest trychologia.
 11. Jedyną żywą częścią włosa jest mieszek włosowy. Reszta włosa, czyli cała jego długość, jest martwa i nie może się zregenerować.
 12. W ciele dorosłego człowieka znajduje się około 5 milionów mieszków włosowych.
 13. Włosy rosną około 0,35 milimetra dziennie. Średni miesięczny przyrost wynosi nieco ponad jeden centymetr. Oznacza to, że każdego roku możemy spodziewać się około 12 cm wzrostu. Jest to kwestia indywidualna, a średnie nie dotyczą wszystkich. Niektórzy rosną szybciej niż inni.
 14. Służby kryminalistyczne dokładnie badają włosy podczas badania miejsc zbrodni. Ich właściwości fizyczne, tj. sprężystość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, pozwalają im pozostać na miejscu zbrodni. Badanie włosów może pomóc w ustaleniu przyczyny śmierci ofiary oraz choroby właściciela.
 15. Włosy uwielbiają pić wodę. Pochłaniają wodę z powietrza oraz wodę podczas mycia. Najbardziej spragnione mogą wchłonąć do 30% masy swojego ciała. Więcej wody wchłaniają włosy, które są zniszczone. Oznacza to, że włosy potrzebują nawilżenia.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że znalazłeś kilka interesujących faktów na temat włosów. Niektóre z tych faktów możesz już znać, ale niektóre są dla Ciebie nowe. Ważne jest, aby wiedzieć, co dzieje się z Twoimi włosami. Łatwiej będzie Ci dbać o włosy, jeśli będziesz wiedziała co się z nimi dzieje. Zapraszam Cię do odwiedzenia działu kosmetyki do włosów. Znajdziesz tu kompletne plany pielęgnacji włosów, a także poradniki na temat prawidłowego rozczesywania, nawilżania, ochrony włosów i wiele innych.

#