Nummularne zapalenie skóry

Nummularne zapalenie skóry: Ten problem skórny często powoduje wysypkę w kształcie monety na skórze, która może swędzieć lub piec.

Nummularne zapalenie skóry: Przegląd

Nazywane również wypryskiem dyskoidalnym

U osób cierpiących na ten problem skórny często pojawiają się na skórze wyraźne, monetyzujące (nummularne) lub owalne owrzodzenia. Nummularne zapalenie skóry często pojawia się po urazie skóry, takim jak oparzenie, otarcie (w wyniku tarcia) lub ukąszenie owada. U danej osoby może pojawić się jedna lub wiele plam. Plamy te mogą utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy.

Dermatolog może określić tę chorobę skóry jako:

 • Nummularne zapalenie skóry.
 • Wyprysk pęcherzykowy.
 • Wyprysk dyskoidalny.

Mężczyźni chorują na nummularne zapalenie skóry częściej niż kobiety. U mężczyzn pierwsze ognisko choroby pojawia się często między 55 a 65 rokiem życia. Kobiety chorują na to schorzenie zazwyczaj w młodszym wieku. Są to zwykle nastolatki lub młode osoby dorosłe.

Obraz wykorzystany za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.


Nummularne zapalenie skóry: Patch of nummular dermatitis on a patient's ankle.

Nummularne zapalenie skóry: Oznaki i objawy

Plamy na skórze zwykle zaczynają się jako grupa drobnych, czerwonawych plamek i pęcherzykowatych owrzodzeń, z których wycieka płyn. Następnie owrzodzenia powiększają się i zrastają, tworząc plamę w kształcie monety.

Plamy mają zazwyczaj następujące oznaki i objawy:

 • Rozmiar od mniejszego niż 1 cal do większego niż 4 cale.
 • Najczęściej występują na nogach, ale zdarzają się również na tułowiu (środek ciała), ramionach, rękach i stopach.
 • Mają kolor różowy, czerwony lub brązowy i są dobrze odgraniczone.
 • Swędzą i pieką: Objawy te mogą być od bardzo łagodnych do ciężkich. Swędzenie może nasilać się w nocy i przeszkadzać w zasypianiu.
 • Po wycieku płynu z pęcherzy stają się skorupiaste, a po dłuższym czasie zaczynają się łuszczyć.

W przypadku zakażenia gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus) na plamach może pojawić się żółtawa skorupa. Może to wymagać leczenia antybiotykiem.

Skóra między plamami często pozostaje czysta, ale może być sucha i łatwo ulegać podrażnieniom.

Obrazy wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.


Nummularne zapalenie skóry: Pęcherze mogą się tworzyć i zrastać, tworząc czerwone plamy.

Nummularne zapalenie skóry: Kto choruje i przyczyny

Kto choruje na nummularne zapalenie skóry?

Ten problem skórny jest bardziej powszechny u mężczyzn niż u kobiet. U mężczyzn pierwsze ognisko choroby pojawia się zwykle między 55. a 65. rokiem życia. Kobiety częściej zapadają na tę chorobę w wieku od 15 do 25 lat. U dzieci występuje rzadko.

Co wywołuje drętwiejące zapalenie skóry?

Chociaż przyczyna nie jest znana, naukowcy uważają, że w niektórych przypadkach pewną rolę odgrywa wrażliwość. Dana osoba może być wrażliwa na:

 • Metale, w tym nikiel i rzadko rtęć, np. z wypełnień dentystycznych.
 • Formaldehyd.
 • Leki, takie jak neomycyna (antybiotyk, który nakłada się na skórę).

Jeśli dana osoba jest na coś wrażliwa, skóra stanie się czysta dopiero po unikaniu tej substancji.

Badania sugerują również, że ryzyko zachorowania na nummular dermatitis wzrasta, jeśli mieszkasz w zimnym, suchym klimacie lub masz:

 • bardzo suchą skórę (xerosis).
 • Inny rodzaj egzemy, głównie atopowe zapalenie skóry lub zastoinowe zapalenie skóry.
 • Słaby przepływ krwi i/lub obrzęki nóg.
 • Zranienie skóry (ukąszenie owada, kontakt z chemikaliami lub otarcie).
 • Zakażenie skóry wywołane przez bakterie.
 • Przyjmowanie niektórych leków, takich jak izotretynoina i interferon. Izotretynoina, lek wydawany na receptę, czasami stosowany w leczeniu ciężkiego trądziku, wydaje się zwiększać ryzyko wystąpienia tego problemu skórnego. Interferon może powodować ciężkie, rozległe grudkowe zapalenie skóry.

Nummularne zapalenie skóry: Diagnoza i leczenie

Jak dermatolodzy diagnozują ziarniniakowe zapalenie skóry?

Dermatolodzy często diagnozują drętwiejące zapalenie skóry na podstawie oględzin skóry pacjenta. Podczas badania dermatolog może pobrać wymaz z owrzodzeń, jeśli lekarz uzna, że pacjent ma infekcję skóry.

Jeśli dermatolog uważa, że pacjent ma alergię, może zalecić wykonanie testów płatkowych (testów skórnych w celu wykrycia alergii). Dermatolog może również zalecić wykonanie testów płatkowych, jeśli leczenie nie przynosi pełnego oczyszczenia skóry. Alergia może uniemożliwić oczyszczenie skóry.

Jak dermatolodzy leczą drętwiejące zapalenie skóry?

Owrzodzenia te mogą być uporczywe, dlatego zaleca się wizytę u dermatologa w celu podjęcia leczenia. Leczenie drętwego zapalenia skóry obejmuje następujące czynności:

 • Chroń skórę przed zadrapaniami, skaleczeniami lub innymi urazami. Uraz skóry może pogorszyć stan zdrętwiałego zapalenia skóry.
 • Nawadniaj skórę. Można to zrobić, biorąc raz dziennie 20-minutową letnią kąpiel lub prysznic. W ciągu 3 minut po wyjściu z wody nałóż na jeszcze wilgotną skórę krem nawilżający. Pomoże to nawilżyć suchą skórę. Łagodzi również swędzenie i łuszczenie się skóry. Pomocne może być także dodanie do wody olejku do kąpieli. Należy pamiętać, że niektóre olejki mogą podrażniać skórę. Dermatolog może polecić olejek do kąpieli, który nie będzie podrażniał skóry.
 • Stosuj leki zgodnie z zaleceniami dermatologa. Leki przepisywane na skórę to m.in. maści kortykosteroidowe i kremy smołowe. Pomagają one zmniejszyć stan zapalny (zaczerwienienie i obrzęk) oraz świąd. Jeśli dojdzie do bakteryjnego zakażenia skóry, dermatolog przepisze antybiotyk. W zaśnięciu może pomóc doustny lek przeciwhistaminowy, który powoduje senność.

Jeśli masz ciężki przypadek lub rozległe drętwiejące zapalenie skóry, możesz potrzebować:

 • Opatrunki lecznicze (bandaże).
 • Fototerapia (leczenie światłem).
 • Antybiotyki doustne.
 • Kortykosteroidy ogólnoustrojowe (przyjmowane doustnie lub w zastrzykach).
 • Odpoczynek w łóżku w chłodnym i wilgotnym pomieszczeniu. Wilgotność w pomieszczeniu można utrzymywać za pomocą nawilżacza powietrza.

Wyniki

Przy odpowiednim leczeniu drętwiakowe zapalenie skóry może całkowicie ustąpić. Owrzodzenia na udach, nogach i stopach często goją się dłużej i mają tendencję do pozostawiania ciemniejszych lub jaśniejszych plam.

U niektórych pacjentów skóra ustępuje w ciągu roku. U innych plamy utrzymują się przez wiele lat. Czasami plamy znikają, a następnie powracają. Plamy, które powracają po ustąpieniu objawów, pojawiają się zwykle w tym samym miejscu, w którym wystąpiło pierwsze ognisko.


Nummularne zapalenie skóry: Wskazówki, jak sobie radzić

Aby zapobiec nawrotom grudkowego zapalenia skóry po ustąpieniu objawów, dermatolodzy zalecają następujące czynności:

 • Nawilżaj skórę. Stosuj krem nawilżający co najmniej raz dziennie. Najlepiej tuż po kąpieli, kiedy skóra jest wilgotna. Krem nawilżający pomaga zatrzymać wodę w skórze. Dermatolog może polecić produkty, które nie podrażniają skóry.
 • Unikaj czynności, które przeszkadzają skórze. Wszystko, co wysusza, rozgrzewa lub podrażnia skórę, może spowodować zaostrzenie. Aby uniknąć zaostrzeń, dermatolodzy zalecają używanie letniej wody pod prysznicem i w wannie, wychodzenie spod prysznica lub wanny po 20 minutach i nie siadanie obok ognia lub grzejnika.
 • Pomiń mydło. Pomocne będzie używanie łagodnego, delikatnego środka myjącego do oczyszczania skóry zamiast mydła. Mydło może wysuszać skórę.
 • Używaj nawilżacza powietrza. Gdy ogrzewasz lub klimatyzujesz dom, używaj nawilżacza, aby dodać wilgoci do powietrza.
 • Ubierz się tak, aby odnieść sukces. Mniejsze prawdopodobieństwo podrażnienia skóry występuje w przypadku noszenia luźnych ubrań. Nie powinieneś również nosić szorstkich tkanin, takich jak wełna, które mogą drażnić Twoją skórę.

© 2021 Amerykańska Akademia Dermatologii. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie lub publikowanie bez uprzedniej pisemnej zgody jest surowo zabronione. Korzystanie z tych materiałów podlega informacjom prawnym i warunkom użytkowania dostępnym na stronie https://www.aad.org/about/legal.

#