O czym powinien wiedzieć pacjent decydujący się na zamykanie naczynek?

informacje o zamykaniu naczynekNad laseroterapią zastanawia się coraz większa grupa pacjentów, warto więc dowiedzieć się, jakie są wskazania do tego zabiegu. Na pierwszy plan wysuwają się venektazje i teleangiektazje, czyli zmiany naczyniowe występujące odpowiednio na nogach oraz na twarzy. Zabieg może się jednak okazać skuteczny w przypadku drobnych żylaków i poszerzeń żylnych na nogach, naczyniaków płaskich, rubinowych i gwiaździstych oraz różnego rodzaju zmian skórnych takich, jak choćby włókniaki.

Do samego zabiegu nie trzeba przygotowywać się w szczególny sposób, nie zaszkodzi jednak, jeśli na cztery tygodnie przed nim zrezygnujemy z opalania, a w ostatnim tygodniu nie będziemy się poddawać zabiegom złuszczającym skórę. Gdy stosujemy leki, siedem dni przed zabiegiem warto odstawić sterydy, antykoagulanty i leki fotouczulające. Powrócić można do nich dopiero po dwóch tygodniach po zabiegu. Dzień przed zabiegiem wskazane jest ogolenie skóry maszynką, wcześniej warto zaś wstrzymać się nie tylko z depilacją chemiczną i z wykorzystaniem wosku, ale również z wyrywaniem włosków pincetą.

zamykanie naczynek krwionośnychW dniu zabiegu nie powinno się pić alkoholu, przed nim zaś wskazane jest zmycie wszystkich kosmetyków. Bezpieczeństwo i komfort pacjenta w dużej mierze uzależnione są też od jego zachowania po zabiegu. Tu warto wspomnieć już choćby o tym, że pierwsze dwa tygodnie powinny być czasem bez sauny i gorącej kąpieli, a pierwsze 4 tygodnie – czasem bez opalania. Siedem dni po zabiegu warto unikać intensywnego wysiłku fizycznego, jeśli zaś zabieg dotyczył twarzy, pierwsze 4 tygodnie muszą być okresem stosowania kremów z filtrem (przynajmniej SPF 30). Już 5 dni po zabiegu można stosować kosmetyki, choć najlepiej unikać tych na bazie alkoholu. Gdy zabieg dotyczył nóg i dotyczył dużej liczby naczyń, w czasie pierwszych dni po jego zakończeniu zainwestujmy w pończochy uciskowe. Choć zabieg nie wiąże się ze skutkami ubocznymi, tuz po jego zakończeniu możemy odczuwać: pieczenie i szczypanie, świąd, zwiększoną wrażliwość skóry, a nawet rumień i obrzęk.

zabieh usuwania naczynekDbając o swoją higienę w pierwszych dniach po zabiegu nie stosujmy więc ani mydła, ani toników na bazie alkoholu, wstrzymajmy się też z peelingami i innymi zabiegami kosmetycznymi. Nie wycierajmy też miejsc objętych zabiegiem gąbką lub ręcznikiem, unikajmy też podrażnień wrażliwej skóry. Pamiętajmy też o tym, że zabieg nie jest stworzony dla każdego. Unikać powinny go: kobiety w ciąży, pacjenci z cukrzycą, osoby zmagające się z epilepsją, zaburzeniami krzepnięcia i niektórymi chorobami skóry (w tym z łuszczycą). Przeciwwskazaniem jest też opalenizna i skłonność do przebarwień oraz aktywne zmiany wirusowe i bakteryjne na skórze. Nie wolno też stosować niektórych antybiotyków i leków kardiologicznych, a nawet ziół takich, jak nagietek i dziurawiec, nie powinno się też stosować kremów z retinolem.

#