Oznaki, że pieprzyk u dziecka wymaga kontroli

Znamiona na skórze dziecka na ogół nie są powodem do niepokoju. Nowe znamiona pojawiają się w okresie dzieciństwa i dojrzewania. W miarę jak dziecko rośnie, znamiona w naturalny sposób powiększają się. Normalne jest również, że znamiona na skórze dziecka ciemnieją lub jaśnieją. Niektóre znamiona zanikają. Zmiany te są powszechne i rzadko są oznaką czerniaka - rodzaju raka skóry, który może mieć swój początek w znamieniu.

W rzeczywistości czerniak u małych dzieci występuje rzadko. Mimo to czasami, dla pewności, pieprzyk powinien zostać zbadany przez dermatologa. Wcześnie wykryty czerniak jest bardzo uleczalny.

Czerniak na ramieniu 14-letniej dziewczynki: To był pieprzyk przez wiele lat, ale potem zaczął się zmieniać - szybko się powiększać i stać się bolesny.

Poniższe informacje mogą pomóc w podjęciu decyzji, kiedy należy zbadać dziecko przez dermatologa.

 1. Zmieniający się pieprzyk - To normalne, że pieprzyk rośnie w tym samym tempie co u dziecka. Naturalne jest także, że znamiona u dziecka stają się ciemniejsze lub jaśniejsze.

  Jeśli pieprzyk szybko rośnie (lub zmienia się), może to być niepokojące. Znamię może być również niepokojące, jeśli zmiana powoduje, że wygląda ono inaczej niż pozostałe znamiona dziecka. Dermatolodzy nazywają takie znamiona "brzydkimi kaczątkami". Takie zmiany mogą być oznaką czerniaka.

  Wniosek końcowy: Dermatolog powinien zbadać każdy pieprzyk na skórze dziecka, który szybko rośnie (lub zmienia się) albo wygląda inaczej niż pozostałe.

 1. Znamię wkształcie kopuły, z poszarpaną krawędzią lub w różnych kolorach - Jeśli na skórze dziecka widoczna jest uniesiona, okrągła narośl w kolorze różowym, czerwonym, opalonym lub brązowym, jest to prawdopodobnie znamię Spitz. Jest to niegroźne znamię, które zwykle pojawia się między 10 a 20 rokiem życia. Dziecko może się również urodzić z tym typem znamienia.

  Znamię Spitz czy czerniak? Ten niegroźny pieprzyk (A) może wyglądać bardzo podobnie do czerniaka (B).

  Wypukła powierzchnia może być gładka lub chropowata. Czasami powierzchnia pęka i krwawi.

  Chociaż znamię Spitz jest niegroźne, może w dużym stopniu przypominać czerniaka, najbardziej poważny rodzaj raka skóry. Czerniak może krwawić, pękać lub mieć kształt kopuły. Zarówno znamię Spitz, jak i czerniak mogą mieć więcej niż jeden kolor.

  Nawet oglądane pod mikroskopem znamiona często przypominają czerniaka.

  Każda plamka, która wygląda jak te opisane powyżej, powinna zostać zbadana przez dermatologa. W niektórych przypadkach dermatolog będzie chciał ją usunąć. Jeśli jednak plamka nie ulega zmianie, dermatolog może zdecydować o jej dokładnej obserwacji. Czasami takie znamiona znikają bez leczenia.

  Wniosek końcowy:

  Jeśli u Twojego dziecka występuje uniesiona narośl w kształcie kopuły lub znamię o postrzępionej granicy lub w różnych kolorach, powinien zbadać je dermatolog.
 1. Krwawiący pieprzyk - uniesiony pieprzyk może się o coś zaczepić i ulec podrażnieniu. Jeśli jednak pieprzyk krwawi bez powodu, należy go zbadać. Niepokojący jest także pieprzyk, który wygląda jak otwarta rana. Krwawienie lub pęknięcie skóry może być oznaką czerniaka.

  Wiele pieprzyków: Posiadanie ponad 50 pieprzyków zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka.

  Najważniejsze: Jeśli Twoje dziecko ma znamię, które zaczyna krwawić lub wygląda jak otwarta rana, powinien je zbadać dermatolog.
 1. Wiele pieprzyków - To normalne, że u dziecka lub nastolatka pojawiają się nowe pieprzyki. Gdy dziecko staje się dorosłe, zwykle ma od 12 do 20 pieprzyków.

  Jeśli jednak dziecko ma już ponad 50 pieprzyków, powinno znaleźć się pod opieką dermatologa. Niektóre dzieci, które mają dużo znamion, zapadają na czerniaka we wczesnym okresie życia. W australijskim badaniu wykazano, że ponad połowa pacjentów w wieku od 15 do 19 lat, u których wystąpił czerniak, miała co najmniej 100 pieprzyków.

  Wniosek z tego taki, że:

  Dziecko z ponad 50 pieprzykami powinno być pod opieką dermatologa. Wcześnie wykryty czerniak jest bardzo uleczalny.

  Olbrzymi pieprzyk: Ten 4-letni chłopiec ma to olbrzymie znamię od urodzenia.

 1. Duży pieprzyk - Większość pieprzyków to okrągłe (lub owalne) plamki, które są mniejsze niż gumka w ołówku.

  Niektóre dzieci mają większe znamiona. Duży pieprzyk może mieć średnicę 7 cali lub więcej. Olbrzymi pieprzyk może pokryć całą powierzchnię ciała dziecka, jak pokazano tutaj. Dzieci z tego typu znamionami zwykle rodzą się z nimi. Znamiona te mogą również pojawić się wkrótce po urodzeniu.

  Posiadanie dużego lub olbrzymiego znamienia zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka i innych problemów zdrowotnych u dziecka. Ryzyko to jest większe, gdy dziecko jest małe. Ponad połowa czerniaków, które rozwijają się w olbrzymich znamionach, jest rozpoznawana przed ukończeniem 10 roku życia.

  Podsumowanie:

  Dziecko, które ma duże lub olbrzymie znamię, powinno być pod opieką dermatologa. Wcześnie wykryty czerniak jest bardzo uleczalny.

Sprawdzanie pieprzyków w dzieciństwie może wyrobić zdrowy nawyk na całe życie

Oglądanie pieprzyków i sprawdzanie niepokojących może nauczyć dziecko, jak ważna jest znajomość swoich pieprzyków. Jeśli dziecko zacznie to robić w młodym wieku, prawdopodobnie stanie się to nawykiem na całe życie.

Ochrona skóry dziecka przed słońcem już teraz może zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka i inne nowotwory skóry. Proste i skuteczne sposoby ochrony skóry dziecka można znaleźć na stronie: Jak zapobiegać rakowi skóry


Zdjęcia
Zmieniający się pieprzyk: Zdjęcie wykorzystane za zgodą Journal of the American Academy of Dermatology: J Am Acad Dermatol 2011;64:559-72.

Znamię Spitz: Obraz wykorzystany za zgodą Journal of the American Academy of Dermatology: J Am Acad Dermatol 2015;72:47-53.

Wiele pieprzyków: Obraz wykorzystany za zgodą Journal of the American Academy of Dermatology: J Am Acad Dermatol 2015;73:491-9.

Olbrzymi pieprzyk: Obraz wykorzystany za zgodą Journal of the American Academy of Dermatology: J Am Acad Dermatol 2009;61:766-74.


Piśmiennictwo
Aber CG. Alvarez Connelly E, et al. "Skin cancer in the pediatric population." In: Nouri K. Skin Cancer. The McGraw-Hill Companies, Inc, Chiny, 2008:415-6.

Cordoro KM, Gupta D, et al. "Pediatric melanoma: Results of a large cohort study and proposal for modified ABCD detection criteria for children." J Am Acad Dermatol 2013;68:913-25.

Lovett, A, Maari C, et al. "Large congenital melanocytic nevi and neurocutaneous melanocytosis: One pediatric centre's experience." J Am Acad Dermatol 2009;61:766-74.

Mitkov M, Chrest M, et al. "Pediatric melanomas often mimic benign skin lesions: A retrospective study." J Am Acad Dermatol 2016;75:706-11.

Scope A, Marchetti M, et al. "The study of nevi in children: Principles learned and implications for melanoma diagnosis." J Am Acad Dermatol 2016;75:813-23.

Wynnis LT, Hsu JW, et al. "Pediatric ''STUMP'' lesions: Evaluation and management of difficult atypical Spitzoid lesions in children." J Am Acad Dermatol 2011;64:559-72.

#