Peelingi chemiczne

Peeling chemiczny to zabieg stosowany w celu poprawy wyglądu skóry. Na skórę nakładany jest roztwór chemiczny, który powoduje łuszczenie się lub odwarstwianie wierzchnich warstw skóry. W ten sposób powstaje nowa skóra, która jest gładsza, mniej pomarszczona i ma bardziej wyrównany koloryt.

CO MOŻE ZDZIAŁAĆ PEELING CHEMICZNY DLA MOJEJ SKÓRY?

Peeling chemiczny może:

  • Zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek, zwłaszcza pod oczami i wokół ust.
  • Wyleczyć niektóre choroby skóry, takie jak trądzik i melazma.
  • Wyrównać koloryt skóry, zwłaszcza w przypadku uszkodzeń posłonecznych, plam starczych, piegów lub plam.
  • Rozjaśnić poszarzałą cerę i wygładzić szorstką skórę.

Twój dermatolog może wzmocnić rezultaty, łącząc peeling chemiczny z inną procedurą, taką jak zabieg laserowy lub zastrzyki z wypełniaczami lub toksyną botulinową. Twój dermatolog może określić, które zabiegi spełnią potrzeby pielęgnacyjne Twojej skóry.

JAK WYKONUJE SIĘ PEELING CHEMICZNY?

Peeling chemiczny polega na nałożeniu jednego lub więcej roztworów chemicznych na określoną część ciała, np. na twarz, szyję, klatkę piersiową lub dłonie. Roztwór chemiczny zawiera zwykle kwas glikolowy, kwas trójchlorooctowy, kwas salicylowy, kwas mlekowy lub kwas karbolowy. Kwasy te usuwają martwe komórki skóry. W wielu peelingach chemicznych stosuje się kombinację różnych kwasów, dostosowaną do konkretnych potrzeb pacjenta.

Dermatolog dobierze odpowiedni roztwór chemiczny i głębokość peelingu, w zależności od rodzaju uszkodzeń skóry i pożądanych rezultatów.

Po nałożeniu peelingu chemicznego na skórę dermatolog będzie ją uważnie obserwował, aby usunąć go w odpowiednim momencie.

Podczas peelingu chemicznego większość pacjentów odczuwa ciepło lub gorąco, które może utrzymywać się przez około 5-10 minut. Może wystąpić lekkie ukłucie. Głębsze złuszczanie może być bardziej bolesne i wymagać podania leków w trakcie lub po zabiegu, a także może wymagać dłuższego czasu rekonwalescencji.

W zależności od głębokości i siły działania peelingu chemicznego, zabieg może być wykonywany w gabinecie dermatologicznym. Głębsze peelingi mogą być wykonywane w ambulatoryjnym centrum chirurgicznym.

JAKIE SĄ RÓŻNE RODZAJE PEELINGÓW CHEMICZNYCH?

  • Peeling lekki lub "lunchowy": Te łagodne peelingi mogą być wykonywane z niewielkim przestojem lub bez przestojów. W ciągu tygodnia może pojawić się nowa skóra. Na skórze może być odczuwalne delikatne uczucie przypominające oparzenie słoneczne, a także zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. W celu uzyskania bardziej znaczącej poprawy można stosować dodatkowe peelingi w odstępach od jednego do czterech tygodni.
  • Peeling średni: Jest to bardziej intensywny peeling, który może powodować powstawanie pęcherzy i obrzęków na skórze. Nowa skóra może pojawić się w ciągu dwóch tygodni. Konieczne są wizyty kontrolne, aby zapewnić prawidłowe gojenie.
  • Peeling głęboki: Jest to intensywny peeling, który może wymagać znieczulenia ogólnego (co oznacza, że pacjent będzie spał) podczas zabiegu.

CZEGO NALEŻY OCZEKIWAĆ PO ZABIEGU?

Ważne jest, aby bezpośrednio po peelingu chemicznym unikać ekspozycji na słońce, ponieważ nowa skóra jest delikatna i bardziej podatna na urazy. Dermatolodzy zalecają, aby każdy stosował krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania (chroni zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB), wodoodporny, o SPF 30 lub wyższym.

Dermatolog może podać Ci krem nawilżający lub leczniczy, który będzie nakładany na skórę, aby ułatwić jej gojenie. Może również przepisać pacjentowi doustny lek przeciwwirusowy, który będzie przyjmowany przez siedem do dziesięciu dni w okresie około zabiegowym, aby zapobiec wystąpieniu zimnych oparzeń.

W zależności od rodzaju peelingu, dermatolog może zaplanować odpowiednią dalszą opiekę.

JAK DŁUGO PO PEELINGU CHEMICZNYM MOGĘ NOSIĆ MAKIJAŻ?

W przypadku peelingu lekkiego zazwyczaj można nałożyć makijaż bezpośrednio po zabiegu, ale czasami trzeba poczekać do następnego dnia. W przypadku peelingu średniego należy odczekać od pięciu do siedmiu dni przed nałożeniem makijażu. W przypadku peelingu głębokiego należy odczekać co najmniej dwa tygodnie przed nałożeniem makijażu.

KTO POWINIEN WYKONYWAĆ ZABIEG PEELINGU CHEMICZNEGO?

Rezultaty uzyskane po zastosowaniu peelingu chemicznego zależą w dużej mierze od umiejętności osoby wykonującej peeling. Aby chronić swoje zdrowie i uzyskać oczekiwane rezultaty, należy udać się do dermatologa z certyfikatem. Lekarze ci posiadają wiedzę specjalistyczną pozwalającą ocenić stan skóry i określić, jaki rodzaj peelingu chemicznego będzie dla Ciebie odpowiedni.

CZY SĄ JAKIEŚ EFEKTY UBOCZNE PEELINGU CHEMICZNEGO?

Efekty uboczne peelingu chemicznego zależą od głębokości peelingu. Im głębszy peeling, tym większe ryzyko wystąpienia poważniejszych skutków ubocznych, takich jak opuchlizna lub przedłużające się złuszczanie. Na skórze może pojawić się trwałe zaczerwienienie, które może utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Jeśli w rodzinie występowały przebarwienia skóry lub jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, może wystąpić tymczasowe przyciemnienie skóry. U niektórych osób, u których zastosowano średnie lub głębokie peelingi, dochodzi do trwałych zmian w kolorze skóry (rozjaśnienie lub przyciemnienie skóry).

Jeśli jesteś podatna na zakażenia wirusem opryszczki pospolitej (herpes simplex), poinformuj o tym dermatologa przed zabiegiem peelingu chemicznego. Po tym zabiegu może dojść do reaktywacji opryszczki lub pęcherzy gorączkowych.

Istnieje ryzyko powstania blizn po peelingu chemicznym, ale jest ono bardzo niskie. Jeśli w przeszłości występowały u Ciebie keloidy, Twoja skóra łatwo się bliznowała lub masz nawracające zimne blizny, ważne jest, aby powiedzieć o tym dermatologowi przed wykonaniem peelingu chemicznego, aby mógł on podjąć odpowiednie środki ostrożności.

CZY PEELING CHEMICZNY JEST ODPOWIEDNI DLA OSÓB O SKÓRZE KOLOROWEJ?

Zazwyczaj osoby o skórze kolorowej mogą bezpiecznie poddawać się łagodniejszym zabiegom złuszczania chemicznego. Upewnij się, że zgłosisz się do dermatologa z certyfikatem, który ma doświadczenie w stosowaniu peelingów chemicznych w leczeniu ciemniejszych odcieni skóry. Jeśli osoba wykonująca peeling nie posiada takiej wiedzy, u osób z kolorową skórą mogą pojawić się trwałe problemy z pigmentem.

JAK SKUTECZNE SĄ PEELINGI CHEMICZNE DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA W DOMU?

Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem peelingu chemicznego w domu, porozmawiaj z dermatologiem. Domowe peelingi chemiczne, nawet te o niskim stężeniu kwasu, mogą powodować poważne problemy, jeśli zostaną niewłaściwie zastosowane.

#