Skleroterapia - sposób na zamykanie naczynek

skleroterapiaSkleroterapia zalicza się do najlepszych sposobów na skuteczne leczenie żylaków. Sama w sobie stanowi ona dość szeroką kwestię, bowiem może być wykonywana na kilka różnych sposobów. Wykorzystuje się przy niej płyn lub piankę obliterującą – wybór odpowiedniego środka jest tu kluczową kwestią, choć zależy to od naszych indywidualnych warunków i przede wszystkim stopnia zaawansowania choroby. Mikroskleroterapia sprawdza się lepiej w leczeniu teleangiektacji i venulektazji, podczas gdy leczenie pianką stosuje się głównie w przypadku żylaków. W czasie zabiegu środek obliterujący podany jest do żyły, powodując w taki sposób jej zamknięcie.

zabieg skleroterapiiDo wykonania takiego zabiegu konieczne jest również korzystanie z technologii USG Doppler, pozwalającej na dokładną kontrolę i diagnostykę. Przed wykonaniem zabiegu skleroterapii przeprowadzania się badanie USG, za pomocą których dokonuje się oceny wydolności żył pacjenta. Zabieg polega na wstrzyknięciu do żył jednego ze wspomnianych wcześniej środków za pomocą cienkich, specjalnych igieł. Pod wpływem działania leku ścianki żyły ulegają rozkurczeniu, co zmniejsza przepływ krwi – efektem jest to, że po kilku dniach przestaje ona być widoczna. Zabieg trwa około 20-30 minut, jest zupełnie bezbolesny i nie wymaga żadnej dodatkowej hospitalizacji, dzięki czemu praktycznie od razu po jego wykonaniu możemy wrócić do swoich codziennych czynności.

zamykanie naczynek skleroterapiaJedynym mankamentem może być konieczność chodzenia przez pewien czas w specjalnej opasce chroniącej miejsce nakłucia. W niektórych przypadkach na skórze pojawiają się niewielkie przebarwienia, które jednak są zupełnie niegroźne i znikają samoistnie najpóźniej po kilku miesiącach. Skleroterapia może być również wykonywana przy użyciu oświetlacza naczyniowego. Pozwala to na uzyskanie doskonałych efektów bez konieczności inwazyjnego podawania środków, a ponadto nie znacząco zmniejsza się przy nim ryzyko wystąpienia wspomnianych wcześniej przebarwień na skórze.

#