Usuwanie owłosienia - zabiegi

Usuwanie owłosienia

Nadmierne owłosienie w miejscach niepożądanych wywołuje u wielu osób frustrację. Za pojawienie się włosów mogą odpowiadać zmiany hormonalne. Nie jest tak się jednak dzieje.

Metod depilacji owłosienia jest dzisiaj naprawdę sporo. Nie zapewniają one jednak trwałego efektu – cebulki włosów zostają osłabione tylko na określony czas. Potem włosy odrastają i z problemem trzeba radzić sobie ponownie. Jak dotąd tylko elektroliza oraz termoliza były skutecznymi metodami, które umożliwiały pozbycie się owłosienia i osiągnięcie zamierzonego rezultatu. Niestety, obie wymienione techniki wiążą się z niemałym bólem. Do tego dochodzi konieczność wykonania wielu zabiegów. Pamiętać trzeba, że są one mało bezpieczne dla skóry, która narażona jest na powstawanie blizn.  Wadą wymienionych metod jest także stosunkowo niewielka trwałość osiągniętego efektu – utrzymuje się ona na poziomie około pięćdziesięciu procent. 

Do najpowszechniej stosowanych metod walki z niechcianym owłosieniem zalicza się depilację mechaniczną oraz golenie. Efekty utrzymują się jednak w tych przypadkach naprawdę krótko. Do tego skóra narażona jest na podrażnienia na skutek rozwijania się zapalenia mieszków włosowych. Możliwe wrastanie włosów to zagrożenie bliznowaceniem skóry. 

 

Laser diodowy

Prowadzone badania histologiczne dowodzą, że depilacja z wykorzystaniem lasera diodowego umożliwia usunięcie mieszka włosowego w sposób termiczny w stopniu dostosowanym do ilości barwników, które znajdujące się we włosie. W efekcie dochodzi do zwyrodnienia mieszka, co kończy się jego zanikiem. Działanie lasera, a także energia, którą emituje nie odbija się negatywnie na zdrowiu. Długość fal zastosowanych chociażby w urządzeniach z serii Lihgt Sheeer to jedynie 800 nanometrów. Fale te docierają tylko dwa milimetry w głąb skóry, która objęta jest zabiegiem. 
Laser wykazuje jedynie działanie powierzchniowe. W żaden sposób nie zakłóca więc funkcjonowania organizmu. To właśnie dzięki temu zabieg depilacji może być wykonany u każdego pacjenta niezależnie od jego wieku. Melatonina, która znajduje się we włosach, pochłania światło lasera, a impulsy, które wysyłane są przez dosłownie ułamek sekundy, są wystarczające, aby doszło do uszkodzenia mieszków włosowych. W efekcie dochodzi do redukcji tych mieszków, w których znajdowały się włosy w stadium wzrostu. Urządzenie posiada specjalny system chłodzący, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwbólowe. Pacjent nie musi więc obawiać się żadnego bólu czy dyskomfortu. 

 

Reakcja skóry

Skóra każdego pacjenta może zareagować na światło lasera inaczej. Zaraz po skończonym zabiegu może być lekko różowa. Pojawić może się także obrzęk okołomieszkowy, który utrzymywać się może nawet przez kilka dni, jeżeli zabieg wykonany był na skórze wrażliwej. Trzeba pamiętać, że włosy mają aż trzy fazy wzrostu. Anagen to faza, w trakcie której włos widać na powierzchni skóry. Wówczas jest on wrażliwy na światło emitowane przez laser. Katagen to faza uśpienia. Włos nie rośnie od trzech do nawet ośmiu tygodni, ale ma jeszcze połączenie z mieszkiem włosowym. Telogen to trzeba faza, w trakcie której dochodzi do przesunięcia włosa w mieszku. Jednocześnie powstaje już nowy włos. 

Podczas pierwszego zabiegu usuwanych jest od trzydziestu do sześćdziesięciu procent włosów. Trzy zabiegi to pewność, że usuniętych zostało od dziewięćdziesięciu dwóch do nawet dziewięćdziesięciu ośmiu procent włosów znajdujących się na skórze. Włoski, które pozostały, mają jasną barwę, są cienkie i naprawdę delikatne. 

 

Bezpieczeństwo

Zabieg laserowego usuwania owłosienia, który wykonujemy w naszym mieszczącym się w Warszawie salonie, nie może być przeprowadzony u kobiet spodziewających się dziecka oraz karmiących piersią. Do przeciwwskazań zalicza się także stosowanie kremów, w których składzie znajduje się retinol, isotretoina, kwasy owoce oraz witamina C. Przed planowanym zabiegiem nie wolno ich używać przez przynajmniej siedem dni. Depilacja laserowa nie jest wykonywana także w przypadku skóry opalonej (do czterech tygodni po opalaniu naturalnym i do aż pięciu tygodni po pobycie w solarium oraz stosowaniu samoopalacza). Na siedem dni przed zabiegiem odstawić należy leki zwiększające wrażliwość skóry na światło. Zalicza się do nich niektóre antybiotyki, sterydy, retinoidy, persen, deprim. Na tydzień przed depilacją nie wolno stosować ziół i herbat, w składzie których znajduje się nagietek oraz dziurawiec. Nie wykonuje się depilacji laserowej przez siedem dni po zabiegach chemicznych oraz peelingu. Wśród przeciwwskazań znajdują się także:
-łuszczyca;
-opryszczka występująca w miejscu, które poddane ma być depilacji.
Przed zabiegiem skórę należy oczyścić i wydepilować. 

Laserowe usuwanie owłosienia

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed wykonaniem pierwszego zabiegu niezbędna jest konsultacja. W czasie jej trwania przeprowadzany jest wywiad. Następnie dokonywana jest ocena stanu skóry, a także rodzaju włosa. Są to istotne czynniki, które umożliwiają właściwe dobranie parametrów lasera. Następnie przychodzi kolej na próbę laserową, której celem jest sprawdzenie faktycznej reakcji skóry na laser. Kiedy odczyn skóry jest właściwy, po mniej więcej piętnastu minutach można przystąpić do wykonania zabiegu docelowego. Jeżeli ze strony pacjenta pojawią się niewielkie choćby wątpliwości, zabieg można odłożyć i przeprowadzić dopiero po paru dniach.

-Przed depilacją skóra musi zostać umyta oraz ogolona. Nie wolno smarować jej żadnymi środkami kosmetycznymi;
-włosów nie wolno wyrywać przynajmniej miesiąc przed planowaną depilacją;
-zabiegu nie wykonuje się na opalonej skórze – w przypadku opalenizny należy wstrzymać się przynajmniej cztery tygodnie, aby świeża opalenizna ustąpiła;
na siedem dni przed zabiegiem nie wolno stosować kremów do depilacji ani wykonywać peelingu na tej części ciała, która objęta ma być depilacją. 

 

PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU

-opalenizna – tyczy się to nie tylko tej naturalnej, ale również tej będącej efektem pobytu w solarium (miesiąc przed zabiegiem)  lub stosowania samoopalaczy (dwa tygodnie przed zabiegiem);
-stosowanie leków zwiększających fotowrażliwość  skóry: niektóre antybiotyki, retinoidy;
-zażywanie ziół oraz leków ziołowych, które zwiększają wrażliwość skóry na światło: dziurawiec, nagietek, deprim, persen – trzeba je odstawić na przynajmniej siedem dni przed planowaną depilacją;
-depilacja mechaniczna – na miesiąc przed zabiegiem nie wolno korzystać z pęsety, depilatora ani wosku;
-ciąża;
-karmienie piersią;
-łuszczyca;
-bielactwo;
-peeling – przez tydzień przed zabiegiem nie należy go wykonywać. 

 

POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU

Przez okres dwóch tygodni od wykonania zabiegu nie wolno:
-opalać się;
-używać leków i preparatów ziołowych, które zwiększają fotowrażliwość skóry;
-stosować kosmetyków oraz leków, których zadaniem jest złuszczanie skóry.
Przez kilka dni od depilacji należy powstrzymać się od:
-stosowania mydła;
-używania toników i dezodorantów, których formuła oparta jest na alkoholu;
-wizyt w saunie, na basenie oraz siłowni;
-moczenia skóry w mocno ciepłej wodzie.
Przez mniej więcej dwa, czasem trzy dni po zabiegu zalecane jest sięganie po środki mające za zadanie łagodzić podrażnienia oraz przynosić ukojenie. Zalicza się do nich Alantan, Panthenol oraz Solcoseryl.

 

Często zadawane pytania (FAQ)

Jak laser wpływa na włosy?
Światło lasera charakteryzuje się parametrami sprawiającymi, że zostanie ono wychwycone przez melaninę, czyli barwnik znajdujące się we włosach. W efekcie struktura włosa ulega podgrzaniu aż do siedemdziesięciu stopni, co prowadzi do spalenia włosa.

Jaki typ włosów reaguje najlepiej na depilację laserową?
Najsilniej reagują włosy, w których znajduje się najwięcej barwnika – włosy czarne. Nie bez znaczenia jest jednak także odcień skóry. Im jaśniejsza jest karnacja i ciemniejsze włosy, tym lepsze efekty można uzyskać. 

Dlaczego jeden zabieg nie wystarcza?
Podczas zabiegu włosy znajdują się na różnym etapie cyklu. Światło lasera działa tylko na te, które aktualnie są w fazie wzrostowej. Chodzi o włosy, które można dostrzec na powierzchni skóry. Przejście włosów w kolejne fazy nie przebiega u człowieka synchroniczne. W efekcie dla uzyskania dobrego efektu zabieg trzeba powtarzać. 

Ile zabiegów musi być wykonanych, aby włosy zniknęły?
Wszystko uzależnione jest od zastosowanych systemów laserowych. Na ogół wystarcza od trzech do dziesięciu zabiegów. W przypadku lasera Lightsheer wykonuje się na ogół od czterech do pięciu zabiegów. 

Czy depilacja laserem sprawi, że włosy już się nie pojawią?
Laser zapewnia trwałą, ale jednocześnie tylko częściową redukcję znajdującego się na ciele owłosienia. Obejmuje ona od osiemdziesięciu do dziewięćdziesięciu procent włosów. Pozostała część włosów może w toku życia pojawiać się na skórze. Są one jednak delikatne i jasne. Do tego naprawdę nie ma ich wiele. 

Co, jeśli po zabiegu nie pojawia się redukcja owłosienia?
Może to sugerować istnienie w organizmie czynnika, który stymuluje powstawanie nowych mieszków włosowych. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku zaburzeń hormonalnych. 

Czy oznacza to, że pacjentki cierpiące na hirsutyzm nie powinny korzystać z zabiegu depilacji laserowej?
Powinny. Nie mogą jednak zapominać, że w ich przypadku niezbędne jest unormowanie gospodarki hormonalnej pod kątem lekarza endokrynologa lub ginekologa. W przypadku kobiet cierpiących na hirsutyzm może okazać konieczne wykonanie większej liczby zabiegów. Czasem trzeba je także powtarzać w przyszłość. 

Jak należy przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem nie wolno się opalać ani usuwać włosów w sposób mechaniczny. Tyczy się to okresu na miesiąc przed planowaną depilacją. Dzień przed zabiegiem włosy muszą zostać zgolone. 

Dlaczego skóra nie może być opalona?
Opalenizna pobudza wytwarzanie melaniny, a więc barwnika, na który działa światło lasera. Jeżeli światło lasera natrafi na barwnik w naskórku, który leży płycej niż włos, to energia lasera zostanie pochłonięta właśnie przez naskórek. Zabieg nie tylko nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ale może również zakończyć się poparzeniami. W systemie Lightsheer Duet można wykonywać zabieg w przypadku ciemnej skóry. Czas trwania impulsu jest tutaj naprawdę długi. Do tego zastosowano również funkcję podciśnienia, dzięki czemu dochodzi do rozproszenia gęstości barwnika w naskórku. Trzeba jednak pamiętać, że mimo to producent nie zaleca, aby zabieg był wykonywany na skórze ze świeżą opalenizną. Wskazane jest więc oczekiwanie około czterech tygodni od ostatniego opalania. 

Dlaczego nie należy przed zabiegiem usuwać włosów w sposób mechaniczny?
Podczas depilacji przy użyciu depilatora mechanicznego, stosowania wosku lub zwykłej pęsety dochodzi do usuwania także łodygi włosa. To właśnie w niej znajduje się melanina, która podczas depilacji laserowej jest tak bardzo potrzebna. Kiedy usuniemy miejsce z barwnikiem, laser  nie ma na co działać. W skórze nadal obecne są komórki rozrodcze, co sprawia, że włos bez wątpienia odrośnie. 

Jak długo przed zabiegiem nie należy usuwać włosów?
Nie należy usuwać w sposób mechaniczny włosów na około miesiąc przed depilacją w przypadku twarzy i na mniej więcej dwa miesiące, jeśli depilacja ma objąć kończyny oraz tułów. W tym czasie nie wolno sięgać po pęsetę, wosk ani depilator mechaniczny. Bez obaw można natomiast usuwać owłosienie przy użyciu zwykłej maszynki, kremu oraz pianki depilacyjnej. 

Dlaczego bezpośrednio przed zabiegiem włosy należy zgolić? 
Wystające ponad powierzchnię skóry włosy będą palone światłem lasera. W efekcie mogą powstawać także oparzenia skóry. Do tego dochodzi mniejsza skuteczność zabiegu, ponieważ część energii, którą emituje laser, będzie rozpraszana przez fragmenty włosa. 

Jak wygląda zabieg?
Do ogolonej oraz oczyszczonej skóry przykładana jest głowica lasera. Specjalista wykonujący zabieg wykonuje tak zwany strzał. Znajdująca się w głowicy plamka lasera to miejsce, przez które wydostaje się światło emitowane przez laser. Głowica przykładana jest miejsce przy miejscu. 

Czy zabieg boli?
W momencie strzału można odczuwać niewielkie pieczenie lub ukłucie. To, jak silne są to wrażenia uzależnione jest w dużej mierze od indywidualnej wrażliwości pacjenta, miejsca poddanego zabiegowi oraz grubości i kolory włosów. W przypadku silnego bólu można znieczulić skórę miejscowo, wykorzystując do tego między innymi krem EMLA. Tak naprawdę potrzeba taka zdarza się jednak niezwykle rzadko. Głowica lasera Lightsheer posiada ramkę szafirową. Po przyłożeniu do skóry schładza ją, co wywołuje efekt lekkiego znieczulenia. Można również zastosować schłodzony żel.

USUWANIE OWŁOSIENIA - OFERTA ZABIEGU W KLINICE MURANO WARSZWA

Części ciała: całe ciało
Wskazania: nadmierne owłosienie
Czas trwania: 15-30 min
Przedział cenowy: od 150 zł

Umów wizytę lub dowiedz się więcej o zabiegu:
tel. 22 252 82 82, recepcja@klinikamurano.com.pl

#