Usuwanie przebarwień - zabiegi

usuwanie przebarwień

Mianem przebarwień określa się plamki bądź plany na powierzchni skóry, które widać gołym okiem. Mają one ciemniejszą barwę niż otaczająca je skóra zdrowa. W wielu wypadkach powstają na skutek działania światła słonecznego. Często są także efektem nagromadzenia się melaniny, czyli barwnika, który przez skórę produkowany jest w efekcie działania promieni ultrafioletowych. Czasami zdarza się też tak, że niewielkich rozmiarów plamka umiejscowiona na skórze pojawia się wówczas, kiedy zwiększa się ilość nie tylko samego barwnika, ale również melanocytów, czyli komórek, które odpowiedzialne są za jego produkcję. 
Przebarwienia mogą pojawiać się na różnych miejscach twarzy: czole, nosie, policzkach, dekolcie, czasami nawet na żuchwie. Typowym miejscem ich występowania są także dłonie. W skrajnej postaci mogą przyjmować postać pasów, które przebiegają przez środek twarzy. Przypadłość ta dotyka około trzydziestu procent kobiet, które trzydzieste urodziny mają już za sobą oraz aż dziewięćdziesiąt procent kobiet po pięćdziesiątym roku życia. 

 

Powstawanie przebarwień – przyczyny

1.Na skutek działania promieni słonecznych samoistnie pojawiają się znamiona mające podłoże hormonalne. Tyczy się to plam powstających w przypadku kobiet spodziewających się dziecka, stosujących tabletki antykoncepcyjne, stosujących zastępczą terapię hormonalną lub inne kuracje hormonalne
2.Choroby wątroby
3.Nadczynność tarczycy
4.Wpływ substancji zawartych w lekach, kosmetykach i mydłach, których działanie polega między innymi na zwiększaniu wrażliwości skóry na słońce

 

Przebarwienia – podział

Naskórkowe:
-mające związek ze zwiększoną liczbą melanocytów, które znajdują się w naskórku;
-mające związek z nadmierną produkcją melaniny przy jednoczesnej właściwej liczbie melanocytów:
Piegi to licznie występujące niewielkich rozmiarów (od jednego do pięciu milimetrów) plamki, które pojawiają się na skórze na skutek działania światła słonecznego. Są nieregularne, a ich barwa może być jasno- lub ciemnobrązowa. Najczęściej dostrzec można je na twarzy oraz rękach. Do pojawienia się piegów dochodzi we wczesnym dzieciństwie. U zdecydowanej większości osób pojawiają się one około drugiego roku życia. Wraz z kolejnymi latami ich ilość zwiększa. Natomiast w wieku starszym zaczynają zanikać. Piegi mają zupełnie gładką powierzchnię i nie wystają ponad powierzchnię skóry. Przyczyną ich pojawienia się jest zbyt duża ilość melaniny przy jednoczesnej właściwej ilości melanocytów. Piegi to cecha dziedziczna. Mają więc uwarunkowanie genetyczne. Występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Zdecydowanie częściej pojawiają się u osób, których skóra jest jasna, a włosy rude lub także jasne. Na skutek działania światła słonecznego piegi zmieniają swoją barwę na ciemniejszą. W efekcie są lepiej widoczne. 

Melasma to jedno z częściej spotykanych znamion, które dotyka głównie kobiety. W zdecydowanej większości przypadków pojawia się u pań, które skończyły trzydzieści lat. Do tej pory nie udało się do końca wyjaśnić roli czynników, które prowadzą do powstawania melasmy. W tym wypadku przebarwienia mają charakter nieregularny. Te brązowe plamy są ostro ograniczone i zazwyczaj lokują się na skórze twarzy. Nie noszą cech zapalenia. Ogniska mają charakter symetryczny, przez co twarz zaczyna przypominać maskę. Najczęściej spotykane są formy objawowe, które pojawiają się:
-w okresie ciąży;
-podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych;
-w czasie stosowania rozmaitych leków;
-w przypadku chorób i zaburzeń endokrynologicznych, na przykład nadczynności tarczycy. 
Zmiany zaostrzają się, kiedy skóra jest wystawiana na działanie promieni ultrafioletowych. Tyczy się to także solarium. 

Plamy soczewicowate starcze przypominają swoim wyglądem ziarenka soczewicy. Mają okrągły bądź owalny kształt i są bardzo wyraźnie oddzielone od skóry niezmienionej. Przybierają kolor od jasnego brązu do prawie barwy czarnej. Występują na tych fragmentach ciała, które nie są zabezpieczone przed ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. W efekcie najczęściej dostrzec można je na twarzy, dłoniach, szui, podudziach oraz przedramionach. W zdecydowanej większości przypadków ich pojawienie się ma miejsce między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Wraz z upływem czasu może dochodzić do ich powiększania się. Mogą również zmieniać kolor na ciemniejszy. 

Przebarwienia pozapalne to zmiany, które pojawiają się w miejscach objętych wcześniej:
-zmianami trądzikowymi;
-niektórymi wysypkami o charakterze skórnym, na przykład popularna ospa wietrzna;
-oparzeniami słonecznymi;
-uczuleniami;
-urazami.

Skórne – w tym wypadku melanina lokalizuje się w makrofagach okołonaczyniowych, które leżą w warstwie brodawkowej.

Mieszane: posiadają cechy znamion zarówno skórnych, jak i naskórkowych.

Rodzaj zostaje ustalony podczas oglądania skóry oświetlonej lampą Wood'a. Jest to niezbędna część każdego badania skóry. 

Miejsca, na których owe zmiany występują najczęściej:
-policzki;
-górna warga;
-czoło;
-nos;
-broda.

 

Profilaktyka

Podstawą jest przede wszystkim ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych. W godzinach południowych należy ograniczać ekspozycję na światło słoneczne, stosować preparaty zawierające kremy UVB oraz UVA, a także sięgać po odzież, która zasłania ciało. Dobre preparaty przeciwsłoneczne muszą zawierać filtry fizyczne bądź też mieszankę składającą się zarówno z filtrów fizycznych, jak i chemicznych. Trzeba pamiętać, że na terenie naszego kraju ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana od początku kwietnia aż do końca września. Osoby, które w pracy narażone są na działanie oświetlenia jarzeniowego powinny po kremy z filtrem sięgać bez względu na porę roku. 

przebarwienia skórne

Usuwanie przebarwień - formy leczenia

Miejscowe:
1.Hydroksykwasy:
Alfa – hydroksykwasy (np. glikolowy, mlekowy, cytrynowy, szczawiowy) – najczęściej stosowany jest kwas glikolowy. Zapewnia on nie tylko poprawę koloru skóry, ale również sprawia, że odnowa komórkowa przebiega szybciej. Do tego poprawie ulega nawilżenie skóry i jej faktura;
Beta – hydroksykwasy (np. salicylowy zawarty w płynie Jessnera) – kwas salicylowy w stężeniu od trzech do pięciu procent prowadzi do złuszczania się naskórka
Wielohydroksykwasy (np. glukonolakton, kwas laktobionowy, mleczan kwasu glukonowego) – zapewniają doskonałe efekty kliniczne u osób, których skóra jest wrażliwa, sprawdzają się w przebiegu trądziku różowatego oraz w zaburzeniach rogowacenia. 

2. Hydrochinon – jego dwuprocentowe stężenie stosowane jest nie tylko do rozjaśniania, ale również usuwania plam soczewicowatych. Radzi sobie także z piegami oraz przebarwieniami pozapalnymi. Nie uczula i nie prowadzi do odbarwienia skóry zdrowej. 

3.Pochodne witaminy A – ich siła działania zbliżona jest do hydrochinonu. Trzeba je jednak stosować dłużej. Nie wolno zapominać, że mogą prowadzić do wystąpienia objawów niepożądanych takich, jak suchość skóry, świąd, rumień i łuszczenie się.

4.Kwas kojowy – jego działanie polega na blokowaniu enzymu, który bierze udział w syntezie melaniny. Działa również przeciwbakteryjne i skutecznie chroni przed tworzeniem się wolnych rodników.

5.Kwas azelainowy – wykorzystuje się go podczas leczenia ostudy, odczynów fotoalergicznych i fototoksycznych, przebarwień powstających w przebiegu trądziku zarówno pospolitego, jak i różowatego. Jego moc działania określana jest jako średnia. Nie radzi sobie z piegami, plamami soczewicowatymi, znamionami barwnikowymi oraz brodawkami łojotokowymi. 

 

Laserowe usuwanie przebarwień

Światło, które emituje laser, jest pochłaniane przez melaninę w sposób wybiórczy. Komórki, które zawierają barwnik zostają podgrzane, a następnie zniszczone. Najlepsze efekty daje wykorzystywanie laserów  Ng:Yag, rubinowych oraz IPL podczas leczenia plam soczewicowatych, piegów, przebarwień polekowych oraz brodawek łojotokowych. Do leczenia laserowego kwalifikowane są następujące rodzaje zmian:
- melasma;
- piegi;
- znamię Beckera;
- posłoneczne;
- zapalne. 

Peeling – Cosmelan okazuje się być bardzo skuteczną kuracją. Zawiera czynniki o charakterze rozjaśniającym, które działają natychmiast. Nie ma tu natomiast substancji działających keratolitycznie.

 

Mikrodermabrazja

Zalicza się ją do zabiegów polegających na mechanicznym ścieraniu naskórka lub warstwy skóry właściwej. Skóra ścierana jest bardzo powoli pod pełną kontrolą do momentu aż osiągnie się pożądany poziom. Do zabiegu wykorzystuje się kryształki korundu lub głowicę diamentową. Zabieg ten wiąże się z minimalnym ryzykiem powikłań, nie trzeba w jego przypadku obawiać się pojawienia się blizn czy nowych przebarwień. Plusem jest to, że efekty widać od razu, a powrót do normalnej aktywności możliwy jest natychmiast po skończonym zabiegu. 

Mikrodermabrazję warto wykonać w przypadku:
-trądziku pospolitego;
-blizn potrądzikowych;
-łojotoku;
-zaskórników i prosaków;
-rogowaceń przymieszkowych;
-rozszerzonych porów;
-blizn zanikowych oraz przerosłych;
-szorstkiego i zrogowaciałego naskórka;
-rozstępów;
-wiotkości skóry.
Sprawdza się także jako przygotowanie do zabiegów laserowych. 

 

Zalety zabiegu usuwania przebarwień

Mikrodermabrazja jest zabiegiem bezpiecznym – głębokość ścierania jest w pełni kontrolowana. Pobudza ona produkcję kolagenu, a jednocześnie usuwa z powierzchni skóry szkodliwe drobnoustroje. Zabieg w zasadzie w ogóle nie boli i może być powtarzany naprawdę często. Nie towarzyszy my krwawienie ani żadne urazy skóry. Nie wymaga także długiego okresu gojenia się. Jest to świetna alternatywa dla osób, które nie zaliczają się do zwolenników peelingów chemicznych.

 

Przeciwwskazania:

Zabieg nie może być wykonany w przypadku trądziku krostkowego oraz ropowiczego, zakażenia wirusowego (brodawki, opryszczka), zakażenia bakteryjnego (liszajec zakaźny, figówka gronkowcowa), zakażenia grzybiczego oraz nowotworów skóry. Nie wykonuje się mikrodermabrazji na skórze, na powierzchni której znajdują się znamiona. Rozmaite uszkodzenia ciągłości skóry również wymagają przełożenia zabiegu. Podobnie jest w przypadku leczenia trądziku Roaccutanem – odczekać należy co najmniej trzy miesiące od przyjęcia ostatniej dawki. Skłonność do tworzenia się bliznowców to kolejne przeciwwskazanie. Więcej na stronie pokonactradzik.pl.

Zabieg może być natomiast wykonany u kobiet w ciąży, w czasie menstruacji oraz na skórze opalonej i płytkonaczynionej.

Krioterapia
Sprawdza się w przypadku rogowacenia starczego, brodawek łojotokowych oraz plam soczewicowatych. 

Metody chirurgiczne
Stosuje się wówczas, kiedy usunąć trzeba na przykład znamiona barwnikowe.

USUWANIE PRZEBARWIEŃ - OFERTA ZABIEGU W KLINICE MURANO WARSZWA

Części ciała: twarz, szyja, dekolt
Wskazania: przebarwienia, hiperpigmentacja
Czas trwania: 15-45 min
Przedział cenowy: 350-4000 zł

Umów wizytę lub dowiedz się więcej o zabiegu:
tel. 22 252 82 82, recepcja@klinikamurano.com.pl

#