Wysypki na dłoniach

Wysypki na rękach są powszechne. Nasze ręce dotykają wielu rzeczy, które mogą powodować wysypkę.

DLACZEGO POJAWIAJĄ SIĘ WYSYPKI NA RĘKACH?

Wysypka na dłoniach może być spowodowana czymś, czego dotknąłeś lub czymś, co dzieje się wewnątrz Twojego organizmu. Niektóre wysypki pojawiają się niemal natychmiast. Inne rozwijają się z czasem.

Wiele osób dostaje wysypki na rękach z powodu substancji, z którymi mają kontakt w pracy. Barwniki, detergenty, a nawet woda mogą podrażniać skórę. Wielokrotne moczenie i suszenie rąk w ciągu dnia może powodować wysuszenie skóry. Skóra może stać się tak sucha, że zacznie pękać i krwawić.

Niektóre wysypki na dłoniach są w rzeczywistości reakcją alergiczną. Takie reakcje skórne pojawiają się zwykle po latach dotykania tych samych rzeczy dzień po dniu. Mogą się one również pojawić, gdy na dłoniach lub w ich pobliżu używane są nowe produkty. U kucharzy może rozwinąć się alergia na takie pokarmy, jak ryby, czosnek lub owoce cytrusowe. U osób, które często noszą rękawiczki, może wystąpić alergia na rękawiczki lateksowe.

Nawet biżuteria może wywołać reakcję alergiczną. Rozwój tej reakcji alergicznej często trwa latami. Osoba, która często nosi biżuterię, może stać się uczulona na metal zawarty w tej biżuterii. U niektórych osób występuje "zapalenie skóry obrączek". Powoduje ono wysypkę pod i wokół obrączki ślubnej danej osoby. Wysypkę tę może wywołać każda obrączka, nie tylko ślubna.

Reakcja na rękawiczki lateksowe

JAK WYGLĄDA WYSYPKA NA DŁONIACH?

Wysypkę na dłoniach mogą wywołać tysiące czynników, jednak większość wysypek na dłoniach wygląda bardzo podobnie. Skóra na dłoniach zwykle jest:

 • sucha, łuszcząca się i spierzchnięta
 • szorstka, czerwona i surowa
 • swędząca
 • Czasami wypełniona zgrubieniami lub pęcherzami

Te oznaki i objawy mogą pojawić się na każdej części dłoni.

JAK DERMATOLOG LECZY WYSYPKĘ NA DŁONIACH?

Ponieważ tak wiele czynników może powodować wysypkę na dłoniach, należy udać się do dermatologa z certyfikatem w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Dermatolodzy to lekarze, którzy są ekspertami w leczeniu chorób skóry i mają największe doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu skóry. Skuteczne leczenie wysypki na ręce rozpoczyna się od dokładnego określenia jej przyczyny.

Dermatolog opracuje plan leczenia, który pomoże Twojej skórze się wyleczyć. Wiele planów obejmuje leki i wskazówki, które pomogą Ci uniknąć czynników wywołujących wysypkę.

Ważne jest, aby wiedzieć, że w trakcie leczenia ręce mogą wyglądać gorzej. Przywrócenie normalnego wyglądu może potrwać kilka miesięcy. Nie powinno to jednak zniechęcać do kontynuowania leczenia.

Plan leczenia wysypki na dłoniach może obejmować:

Kremy i balsamy bez recepty: Twój dermatolog może zalecić:

 • Wazelina lub krem do rąk na bazie wody lub oleju

Leki na receptę: Większość z tych środków leczniczych stosuje się na skórę. Twój dermatolog może przepisać silny lek zawierający kortyzon, który można stosować na skórę w celu leczenia.

Ciężka reakcja na epoksyd

Niektórzy pacjenci otrzymują receptę na immunomodulator, czyli lek działający na układ odpornościowy. Może to być krem lub maść. Dermatolog udzieli Ci instrukcji dotyczących właściwego stosowania tego typu leków.

Inne leki wydawane na receptę występują w postaci tabletek i obejmują

 • Leki przeciwhistaminowe: Leki przeciwhistaminowe: Do leczenia ciężkiej
 • Kortykosteroid: Do leczenia intensywnego zaczerwienienia i
 • Antybiotyk : Do leczenia obolałej, popękanej skóry i zapobiegania (lub leczenia) zakażeniom skóry.

W miarę gojenia się skóra często swędzi. Staraj się nie drapać rąk. Drapanie może pogorszyć stan wysypki i wywołać infekcję.

JAK MOGĘ ZAPOBIEC PONOWNEMU WYSTĄPIENIU WYSYPKI NA DŁONIACH?

Wysypka na dłoniach może powrócić. Podjęcie pewnych środków ostrożności może pomóc w zapobieganiu kolejnym wysypkom. Dyplomowani dermatolodzy zalecają swoim pacjentom, u których wystąpiła wysypka na dłoniach, następujące czynności:

 • Noś rękawiczki, aby chronić dłonie. Ostre chemikalia i inne substancje, które mają tendencję do podrażniania skóry, mogą spowodować nową wysypkę. Twój dermatolog może zalecić Ci odpowiednie rękawice, które możesz nosić w pracy, podczas prac domowych i ogrodniczych. Dermatolog może również udzielić Ci wskazówek, które pomogą Ci uzyskać jak najlepszą ochronę przed wysypką.

W zimne dni należy nosić ciepłe rękawice na zewnątrz. Niskie temperatury mogą wysuszać skórę rąk. Podczas noszenia rękawic należy pamiętać, aby:

 • Wymieniać rękawice, w których pojawi się
 • Jeśli rękawice zamokną w środku, wysusz je między
 • Nigdy nie zakładaj mokrych rękawiczek na
 • Myj ręce bez podrażniania ich: Przed umyciem rąk upewnij się, że zdjąłeś obrączki. Mogą one zatrzymywać mydło i wilgoć przy skórze, powodując podrażnienia. Ponadto mydło i woda mogą usuwać oleje ze skóry. Aby ograniczyć tę utratę, używaj:
  • Letnie
  • Kostka kosmetyczna lub mydło nawilżające
  • Mydło antybakteryjne w razie potrzeby

Reakcja alergiczna na ryby

- Stosuj się do poniższych wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry:

 • Stosuj krem lub maść do rąk po każdej ręce
 • Codziennie, tuż przed położeniem się do łóżka, nakładaj obficie krem lub maść na dłonie. Używaj produktów zawierających glicerynę i/lub olejki eteryczne.

Leczenie wysypki na dłoniach może być czasochłonne. Powrót wysypki może być frustrujący. Leczenie jest jednak ważne, aby wysypka na dłoniach nie stała się bolesna, a nawet niepełnosprawna. Dermatolog z certyfikatem może ustalić przyczynę wysypki na dłoniach i zapewnić skuteczne leczenie.

#