Zakwaszenie organizmu i niebezpieczny wpływ na zdrowie

Zakwaszenie organizmu

Często obecnie mówi się o zakwaszeniu organizmu i złym wpływie tego zjawiska na ludzkie zdrowie. Problem jest ostatnio nagłaśniany dlatego, że niestety wiele osób ma zakwaszony organizm, a jeszcze więcej osób jest na prostej drodze do tego. Kwaśne środowisko jest zaś idealnym miejscem do rozwoju wielu chorób. Co warto wiedzieć o zakwaszeniu i o tym, jak go unikać? W jaki sposób objawia się zakwaszenie i do czego prowadzi?

Przyczyny zakwaszenia organizmu

Nasze ciało - z małymi wyjątkami, czyli sokiem żołądkowym oraz moczem - posiada środowisko zasadowe (alkaliczne). Odczyn powinien mieścić się w pH zawartym w przedziale 7,35-7,45. Wszelkie odstępstwa od normy potrafią być regulowane przez organizm - jeśli jednak zakwaszenie ma charakter długotrwały, prowadzi to do stopniowego wyniszczenia organizmu. Wszystko dlatego, że krew pobiera substancje zasadowe z organów wewnętrznych, ażeby wyrównać poziom swego zakwaszenia. Nie można jednak czynić tego w nieskończoność - dlatego właśnie zakwaszenie organizmu pogłębia się, a to jest z kolei przyczyną wielu chorób.

Zakwaszenie organizmu a zdrowie

Jeśli w odpowiednim momencie nie postanowimy odżywiać się zdrowo i w ten sposób nie zahamujemy rozwoju zakwaszenia, wraz z nim możemy zacząć się czuć coraz gorzej! W roku 1931 Otto Warburg, niemiecki biochemik, odkrył nawet, że w środowisku beztlenowym najlepiej rozwijają się komórki rakowe. Późniejsze badania dwóch japońskich badaczy potwierdziły zaś, że to zakwaszenie organizmu hamuje dostęp tlenu do komórek. Łącząc oba fakty można zatem stwierdzić, że zakwaszenie organizmu przyczynia się do zmian w komórkach i powstania raka! By temu zapobiec, wystarczy zwiększyć w diecie ilość produktów, które przyczyniają się raczej do neutralizacji nadmiaru kwasów - przede wszystkim owoców, warzyw i kasz. Musimy również pamiętać o tym, by pić dużo wody. Objawem zakwaszenia są także: osłabienie, kłopoty z koncentracją, cukrzyca, nadwaga, osteoporoza, bóle stawów, zmiany zwyrodnieniowe... Czasem wiele chorób ma inne podłoże niż nam się wydaje - podejmując więc leczenie, zadbajmy także o wyrównanie gospodarki kwasowo-zasadowej naszego ciała.

#