Zamykanie naczyń przy użyciu laseroterapii

Naczynka i zabieg

Do pojawiania się nieestetycznych naczynek dochodzi najczęściej w skórze delikatnej i suchej na skutek działania silnych emocji, stresu, alkoholu i różnych zjawisk zewnętrznych, a także nieprawidłowej diety. Ich usuwanie przebiega w procesie zamykanie naczyńfototermolizy, czyli dostarczania za pomocą lasera energii cieplnej do erytrocytów, gdzie wchłaniana jest przez czerwony barwnik, hemoglobinę, co powoduje wysuszanie i niszczenie rozszerzonych naczynek, szczególnie na twarzy. Laser jest bardzo precyzyjny, dzięki czemu oddziałuje tylko na te tkanki, które mają być skorygowane, a do tego stymuluje natychmiastowe rozpoczęcie procesu gojenia. Nieprzyjemne doznania w czasie zabiegu ograniczają się do lekkich uszczypnięć.

Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do zabiegu ma charakter przede wszystkim bierny. Skóra powinna być oczyszczona, niezbyt opalona, a co ważniejsze, nie powinna być poddawana zabiegom peelingu czy mikrodermabrazji na około dwa tygodnie przed zabiegiem. Należy też unikać antybiotyków, antydepresantów i leków powodujących większą czułość na światło.

Działania po zabiegu

laserowe zamykanie naczyńNiewielka ilość naczynek może być zlikwidowana zaledwie jednym zabiegiem. Naskórek nie zostaje uszkodzony i jedyny problem to lekkie zaczerwienienie połączone z lekką opuchlizną utrzymującą się do trzech dni. Proces leczenia przebiega z lekkim zbrązowieniem się skóry i łuszczeniem naskórka. Rozległe zmiany mogą wymagać powtórzenia zabiegu.

Powikłania

Jedyne ryzyko to powstanie przebarwienia skóry.

Anestezja

Dyskomfort przy zabiegu jest minimalny i nie ma konieczności stosowania jakiegokolwiek znieczulenia.

Przeciwwskazania dla zabiegu

Zabiegów nie należy wykonywać w czasie ciąży i karmienia piersią. Nie warto ryzykować także w czasie przechodzenia infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Całkowicie zabieg zamykania naczyńzrezygnować należy w przypadku raka skóry, a zabiegi z kwasem hialuronowym i kwasem polimlekowym powinny odbyć się nie później niż na odpowiednio 4 i 12 tygodni przed zabiegiem laserowym. Usuwania naczynek nie zaleca się cukrzykom, osobom stosującym sztuczne opalacze i bardzo opalonym, a także mającym tendencję do bliznowacenia.

#